עמיתי תקנה – מחזור ד'

אפרת רייך
אפרת רייך

אפרת רייך, בוגרת תואר ראשון במשפטים  )LLB) ובעבודה סוציאלית  (BSW)מאוניברסיטת חיפה (2015). 

קרא עוד >
אפרת רייך

כיום, עובדת כמרכזת צוות בין-משרדי לתחום האפוטרופסות וחלופות לתמיכה והגנה על בגירים – צוות שהוקם מכח החלטת ממשלה ומטרתו לבנות תכנית רב שנתית בתחום. בעבר, התמחתה במחלקת ייעוץ וחקיקה (ציבורי-מינהלי), בראשות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (ציבורי-מינהלי), גב' דינה זילבר וכן שימשה כיועצת חקיקה לסיעת המחנה הציוני. מעוניינת להשמיע קולות שאינם נשמעים, לפעול לשינוי המציאות של אוכלוסיות חלשות ולנסות לסייע בצמצום הפערים בחברה הישראלית. כל זאת – בשיתוף האוכלוסיה אליה מכוון השינוי.

Gili gutwirt
גילי גוטוירט

בוגרת תואר ראשון במשפטים(LLB)  והיסטוריה כללית (BA) מהאוניברסיטה העברית בירושלים.

קרא עוד >
גילי גוטוירט

במהלך לימודי התואר הראשון לקחה חלק פעיל בקליניקה לזכויות נשים בעבודה וריכזה קואליציה בתחום ההעסקה הקבלנית של עובדות סוציאליות. כמו כן, עבדה כיועצת לסגנית ראש העיר ירושלים דאז, גב' רחל עזריה, שם הייתה אמונה על ניהול הוועדות לקידום מעמד האישה וקידום מעמד הילד בעיריית ירושלים. בנוסף, עבדה באגף תכנון מדיניות ואסטרטגיה במשרד המשפטים, במסגרתו ניהלה שלושה פרויקטים לשיפור הרגולציה הממשלתית והפחתת הבירוקרטיה החלה על יחידים ועמותות, בהתבסס על הליכי שיתוף ציבור ותכנון אסטרטגי. לצד אלו, עבדה כעוזרת הוראה של ד"ר קרן וינשל מרגל בקורס שיטות מחקר ופרופ' יפעת ביטון בקורס קולנוע וביקורת המשפט, בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים.

לצד ניסיונה המקצועי, השתתפה כעמיתה בתכנית "חזון" למנהיגות במכון הרטמן בירושלים והתנדבה בעמותת "קו לעובד". טרם לימודיה הייתה רכזת השטח בקמפיין המוניציפלי של סיעת ירושלמים, תלמידת הישיבה החילונית בירושלים, ושליחה קהילתית מטעם הסוכנות היהודית באומהה, נברסקה.

כיום, גילי משלימה את התמחותה במשפטים בייעוץ וחקיקה (מחלקה הפלילית) במשרד המשפטים, שם עוסקת בגיבוש חקיקה וייעוץ לרשויות הממשלה בתחומי המשפט הפלילי, על גווניו השונים.

"שמעון הצדיק היה משיירי אנשי כנסת הגדולה. הוא היה אומר, על שלושה דברים העולם עומד: על התורה, ועל העבודה, ועל גמילות חסדים." (מסכת אבות פרק א משנה ב)

"כאדם וכמשפטנית הרואה במשפט כלי לקידום זכויות אדם, אני נדרשת לשלושת היסודות הללו: לתורה – בכדי ללמוד, לדעת ולבקר את המציאות מסביבנו; לעבודה – שכן רק מתוך עבודה מאומצת ותובענית ניתן להכיר לעומק את צפונות העולם; לגמילות חסדים – על אף שהמקצוע המשפטי נתפס כקר ומנותק, המשפט נוצר על ידי אנשים ולמען אנשים, ולכן אני רואה ברגש, חמלה ואמפתיה כחלק בלתי נפרד מעבודתי כמשפטנית ומחיי האישיים".

elon_brachfeld
אילון ברכפלד

בוגר מדעי המחשב ומשפטים בתכנית לתלמידים מצטיינים (באוניברסיטה העברית), ומוסמך בפילוסופיה (באוניברסיטת בן גוריון). כמו כן, אילון בוגר תכנית העמיתים של "קולות", קורס גישור (גומא) ופרקטיקום בגישור (גבים)

קרא עוד >
אילון ברכפלד

אילון נשוי ואב לארבע בנות, מתגורר במזכרת בתיה וחבר בקהילת "קשת" (קהילה מעורבת של דתיים, מסורתיים וחילוניים).

אילון עסק מספר שנים כעו"ד וכעו"פ בתחום של קניין רוחני ופטנטים אך בחר לשנות כיוון ולהקדיש את עתידו לעניינים ציבוריים וחברתיים.

הוא היה מעורב במשך שנים רבות בפעילות חברתית מגוונת ובהתנדבות בארגונים שונים. כיום עובד כמנהל מרכז תעסוקתי-שיקומי לאנשים עם מוגבלות, והוא מועמד לשיפוט.

"אני מאמין שניתן להשפיע במידה רבה על שיפור איכות החיים ושמירה על זכויות באמצעות מערכת משפט יעילה ואיכותית. במסגרת פעולותיי הכרתי אוכלוסיות הזקוקות לסיוע רב ותמיכה במישורים שונים, והבנתי שהכלי המשפטי עשוי לשמש משענת ונדבך מרכזי בהגנה על זכויות של אוכלוסיות מוחלשות בישראל. ההבנה וההכרה, כי המשפט הינו כלי חיוני לצורך השגת תמורות משמעותיות בשמירה על זכויותיהם של אזרחים ישראלים רבים, ומהווה תשתית הכרחית לשינויים מרחיקי לכת- התגבשה והייתה לרכיב בהחלטתי לפנות לאפיק החברתי, ולמצות את כישורי במישור זה. בידי הרצון והאמונה לחולל שינויים, וכולי תקווה שאוכל לקדם וליישם עקרונות של זכויות אדם".

"הִגִּיד לְךָ אָדָם מַה טּוֹב וּמָה ה' דּוֹרֵשׁ מִמְּךָ כִּי אִם עֲשׂוֹת מִשְׁפָּט וְאַהֲבַת חֶסֶד וְהַצְנֵעַ לֶכֶת עִם אֱלֹהֶיךָ" (מיכה ו ח).

 תמונה של עירית גזית
עירית גזית

בוגרת תואר ראשון במשפטים של המסלול האקדמי במכללה למנהל. עם סיום לימודיה התמחתה אצל כב' השופטת (בדימוס) זיוה הדסי הרמן בבית משפט השלום בתל-אביב.

קרא עוד >
עירית גזית

בשנותיה הראשונות כעורכת דין שימשה יועצת משפטית במועצה לשלום הילד, וכן סניגורית חיצונית מטעם הסנגוריה הציבורית, וייצגה בני נוער ומבוגרים בהליכי מעצר ובהליכים פליליים. לאחר מכן, ובמשך למעלה מעשור, שימשה כמנהלת מערך הסיוע המשפטי באגף לקידום מעמד האישה בויצו. משנת 2016 משמשת מנהלת של הקליניקה לייצוג בני נוער וצעירים במרכז הבינתחומי הרצליה.

בשנים האחרונות משמשת עירית כעורכת דין חיצונית של הסיוע המשפטי במסגרת תכנית סנ"ה (ייצוג של משפחות נפגעי עבירות המתה בהליכים הפליליים) וכן בתכנית "עו"ד משלי" (אפוטרופא לדין של קטינים בהליכי גירושין של ההורים).

בעלת תעודת מגשרת ומומחית בשיטת "גירושין בשיתוף פעולה". פועלת להכשרתם של אנשי מקצוע לעבודה בשיטת גירושין בשיתוף פעולה, ולהקמתם של מרכזים ציבוריים להנגשת השיטה למגוון האוכלוסיות.

"..חזרה לספסל הלימודים לאחר 20 שנים של עבודה מעשית בשטח אינה דבר פשוט ומובן מאליו. יחד עם זאת, מיד כשראיתי את הפרסום על תכנית "תקנה" היה לי ברור, כי אם ללמוד תואר שני במשפטים אז רק בתכנית כזו, אשר מתמקדת בנושא זכויות אדם…"

 

(קרדיט צילום: הילית כדורי)

batzion_bendavid
בת-ציון בן-דוד גרסטמן

בוגרת תואר ראשון (בהצטיינות) מאוניברסיטת בר אילן. במהלך הלימודים עסקה בהוראת "דיבייט" (דיון מובנה), והייתה חברה בקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלויות באוניברסיטה. בנוסף, זכתה בתחרות נאומים לסטודנטים של המכון הישראלי לדמוקרטיה.

קרא עוד >
בת-ציון בן-דוד גרסטמן
ילידת בית-שמש, נשואה ואם לשתיים.
בת-ציון התמחתה בפרקליטות מחוז ירושלים (אזרחי), ולאחר הסמכתה כעורכת דין, עבדה במחלקת פניות הציבור של עמותת "עתים". במסגרת עבודתה, סייעה לפונים בהתנהלות שלהם מול רשויות דת בהיבטים מגוונים, כולל גירושין וקבורה.
כיום, בת-ציון עובדת כעורכת דין באגף היועץ המשפטי במשרד החוץ.
sapir_sluzker_amran
ספיר סלוצקר-עמראן
בוגרת תואר ראשון במשפטים (במסלול זכויות אדם) במסלול האקדמי למשפט ולעסקים ברמת-גן.
קרא עוד >
ספיר סלוצקר-עמראן
עו"ד סלוצר-עמראן היא מנהלת מחלקת פניות הציבור באגודה לזכויות האזרח וכן רכזת שותפה בפרויקט תיעוד-זכויות. הצטרפה אל האגודה לזכויות האזרח בשנת 2015, והקימה את פרויקט תיעוד-הזכויות העוסק בהגנה על חופש הביטוי וחופש המחאה.
לפני שהצטרפה סלוצקר-עמראן לאגודה לזכויות האזרח, היא עבדה בארגון "אחותי – למען הנשים בישראל" וכן בקשת הדמוקרטית המזרחית. ספיר היא פעילה חברתית ופוליטית ואחת ממובילות קמפיין "תושבי דרום תל-אביב נגד הגירושים", "צדק עם יונתן היילו" ועוד.
נוסף על כן, ספיר היא בלוגרית באתר "שיחה מקומית".
 תמונה של נדיה דקה
נדיה דקה

בוגרת תואר ראשון במשפטים (LLB) באוניברסיטת תל אביב. נקודה מרכזית בלימודי התואר במשפטים הייתה ההשתתפות בקליניקה לזכויות אדם. במסגרתה הצטרפתי לפרויקט שבחן את תעסוקתן של נשים פלסטיניות והמכשולים שמנעו מחלק לא מבוטל מהן להיכנס לשוק העבודה.

קרא עוד >
נדיה דקה

התמחיתי במשרד פרטי ובו עסקתי בדיני עבודה והתמקדתי בענייני אפליה בעבודה לפי חוק שוויון הזדמנויות בעבודה וחוק עבודת נשים.

מזה כשלוש שנים אני עובדת במוקד להגנת הפרט, עמותה ששמה לעצמה למטרה להגן על זכויות האדם של הפלסטיני תושבי השטחים הכבושים. במסגרת עבודתי במחלקה לזכויות כלואים, אני עוסקת בתחומים של איתור כלואים, הגבלות על ביקורי משפחה בכלא ותנאי כליאה.

החשיפה לתחום הכלואים הפלסטינים הגבירה אצלי את הרצון לעסוק בתחום לא לשם מתן שירות בלבד אלא גם כשליחות. העובדה שמדובר בתחום שנוי במחלוקת במישור הפוליטי, מגבירה את הקושי של המערכת המשפטית בהתמודדותה עם הפרות של זכויות אדם בהקשר ספציפי זה. למרות זאת אני מאמינה שהמשפט הוא כלי שיש בו פוטנציאל להוביל לשינוי והשפעה גם בהקשר זה אך חשוב לפעול מנקודת מבטם של הקורבנות, אלה שחוו את המעשה הפוגעני.

 תמונה של רוני פלי
רוני פלי

רוני פלי בעלת תואר ראשון במזרח אסיה מהאוניברסיטה העברית בירושלים ותואר במשפטים מהמרכז האקדמי למשפט ולעסקים.

קרא עוד >
רוני פלי

רוני החלה את דרכה בעולם זכויות האדם בשנת 2002, מיד אחרי מלחמת חומת מגן ובעקבותיה, במחלקת המידע של המוקד להגנת הפרט. לאחר מכן עבדה רוני במחלקת המחקר של ארגון יש דין. עם סיום לימודי המשפטים, התמחתה רוני באגודה לזכויות האזרח בישראל. לאחר ההתמחות עבדה כעורכת דין במשרד לעריכת דין מיכאל ספרד, שם שימשה, בין היתר, חלק מהצוות המשפטי של ארגון יש דין בפרויקט אכיפת החוק בשטחים הכבושים. כיום רוני עובדת כעורכת דין במחלקת השטחים הכבושים באגודה לזכויות האזרח בישראל. בנוסף, רוני חברה בוועד המנהל של מכון עקבות – המכון לחקר הסכסוך הישראלי פלסטיני.

ori_narov
אורי נרוב

אורי הוא בוגר תואר ראשון במשפטים מהמרכז האקדמי למשפט ולעסקים (בהצטיינות יתרה) והוא בוגר תואר ראשון במדעי המדינה מאוניברסיטת תל אביב.

קרא עוד >
אורי נרוב

לאחר שעבד כשבע שנים כעו"ד המתמחה בדיני תאגידים ודיני ניירות ערך, החליט לממש שאיפה ארוכת שנים לפעול למען הכלל והזולת, הסב את תחום ההתמחות המסחרי לתחום התמחות שונה לחלוטין – זכויות אדם.

החל משנת 2016 אורי עובד כעו"ד במרכז הרפורמי לדת ומדינה – הזרוע הציבורית והמשפטית של התנועה ליהדות מתקדמת (התנועה הרפורמית). במסגרת עבודתו במרכז, אשר פעולותיו כולן הינן בבחינת "תיקון עולם", אורי עוסק בנושאי  דת ומדינה, מאבק בגילויי גזענות וקנאות דתית, ובמאבק למען הצדק, חופש הדת והמצפון, השוויון והפלורליזם.

על משקל דבריו של הרב אברהם יהושע השל לאחר שצעד שלוב זרוע עם מרטין לותר קינג בצעדת המחאה הגדולה נגד גזענות אשר נערכה בשנת 1965 בסלמה שבארה"ב, לפיהם חש הרב השל כי רגליו הצועדות "מתפללות" – גם אני מרגיש שבעיסוק היומיומי בהגנה על זכויות אדם מתוך אמונה עמוקה באמרה "חביב אדם שנברא בצלם" (משנה, אבות ג', מ"ד), גם אני "מתפלל", ופועל מתוך תחושת שליחות להרבות את הטוב בעולם.

 תמונה של סשה צ׳רניבסקי
סשה צ׳רניבסקי

בוגרת תואר ראשון במשפטים מהאוניברסיטה העברית בירושלים (בהצטיינות) וכיום עוסקת בהגנה על מבקשי מקלט בישראל כעורכת דין בנציבות האו"ם לפליטים בתל-אביב.

קרא עוד >
סשה צ׳רניבסקי

כבר במהלך לימודיי לתואר ראשון התמקדתי בתחומי המשפט הבין-לאומי ומשפט זכויות האדם ולקחתי חלק בתוכניות שמטרתן סיוע לאוכלוסיות מוחלשות, אכיפת זכויות משפטיות ושינוי חברתי. בין השאר, השתתפתי בקליניקה לזכויות נשים בדיני עבודה; לקחתי חלק בתחרות משא ומתן בין-לאומי בקופנהאגן; שימשתי עוזרת הוראה בקורס משפט בין-לאומי פומבי לפרופ' יובל שני ופרופ' גיא הרפז ועבדתי כעוזרת מחקר בוועדת טירקל, במהלך עבודתה על הדו"ח השני בנושא החובות במשפט הבין-לאומי לביצוע חקירה יעילה של טענות בדבר הפרות המשפט הבין-לאומי ההומניטארי.

התמחיתי במשרד המשפטים במחלקה לתפקידים מיוחדים (בין-לאומי) ומשם המשכתי להתמחות במחלקת התביעה בבית הדין הבין-לאומי הפלילי בהאג. לאחר מספר תפקידים קצרים בשירות המדינה, לרבות כפרקליטה במחלקה לתפקידים מיוחדים (בין-לאומי) ובפרקליטות מיסוי וכלכלה, מצאתי את מקומי בנציבות האו"ם לפליטים. בעבודתי כיום, חשוב לי לשמור על התמהיל הנכון בין מחקר ועבודה משפטית תיאורטית לבין עבודה יומיומית עם אוכלוסיית מבקשי המקלט בישראל כך שכל חוות דעת משפטית שאני כותבת לא תהיה מנותקת מהאנשים למענם אני פועלת.

מתוך השפע שזכיתי בו בחיי, הבחירה בנתינה ועבודה למען זכויות אדם הייתה יחסית פשוטה וטבעית עבורי. ובכל זאת, ברגעים בהם האידיאלים והרעיונות הגדולים נראים לי יומרניים ועולה בי הספק שיש ביכולתנו להוביל שינוי חברתי ותיקון עולם, אני נזכרת באדם אחד לו ניסיתי לסייע, להקל במקצת, לתת לו קול והוא שנותן לי את הכוח להמשיך בדרכי.

 תמונה של עדי נעמת
עדי נעמת

בוגרת תואר ראשון במשפטים (LL.B) מאוניברסיטת בר-אילן.

קרא עוד >
עדי נעמת
מגיל צעיר עובדת ומתנדבת בארגונים חברתיים.
את השירות הלאומי שלה עשתה בעבודה עם נוער לקוי תקשורת – תסמונת אספרגר ואוטיזם.
במהלך לימודיה פעלה בקליניקה הפלילית ע"ש דיויד וינר אצל פרקליט נוער מטעם הסנגוריה הציבורית, ועבדה במרכז רקמן, מרכז לקידום מעמד האישה, שם הייתה רכזת קו הסיוע החם של המרכז. עם סיום לימודיה התמחתה עדי בפרקליטות מחוז ירושלים (אזרחי) תחת מנהלת המחלקה המינהלית, במהלך התמחותה התנדבה עם נוער בסיכון בעמותת "החוט המשולש" בירושלים.
לאחר התמחותה עבדה עדי כשנה במשרד מסחרי מהמובילים בארץ אך הבינה שתחום זה רחוק ממנה ומהאמונות שלה. כיום עדי עושה שינוי ומעבר לעבוד בתחום החברתי אך לא המשפטי, ובמקביל ממשיכה להתנדב  בעשייה חברתית.
"מגיל צעיר חונכתי לשיפוט קטגורי- על אנחנו ועל האחר,עם השנים והיכרות עם אנשים שונים ומגוונים, אני רואה כי ההפרדה הזאת היא גורם מהותי לניכור וזרות ול-"שנאת חינם" שגוררת עמה סבל  פערים רבים. שאיפתי המרכזית היא לסדוק עוד ועוד בנוחות הקטגורית כחלק מהדרך לצמצום פערים והגברת החמלה האנושית"
Amir_Biasharat
אמיר בשאראת

בוגר תואר (LL.B) במשפטים (משנת 2012), מאוניברסיטת חיפה ובשנת 2015 סיים את לימודי התואר השני במינהל ומדיניות ציבורית באוניברסיטת חיפה, במסגרת תוכנית "הצוערים לשלטון המקומי".

קרא עוד >
אמיר בשאראת

במסגרת לימודיו לתואר הראשון, שימש אמיר כרמ"ח רווחה באגודת הסטודנטים, יזם פעילויות למען רווחתם של הסטודנטים, וייצג בהתנדבות סטודנטים וסטודנטיות בפני וועדת המשמעת. בנוסף, בשאראת שימש במהלך לימודיו כעוזר הוראה בקורס משפט מנהלי.

כיום, בשאראת עובד בעיר רהט בנגב כאחראי על תחומי הפיתוח הכלכלי ופיתוח שיתופי הפעולה בעירייה, ומתגורר בבאר שבע.

בין שאר הפעילויות הפוליטיות והחברתיות שלו, ארגן בשאראת במהלך לימודי התואר הראשון עצרת ובה דרישה ממשלת ישראל להכיר במדינה פלסטינית (לקראת ההצבעה באו"ם על פלסטין כמדינה משקיפה ב- 29.1.2011), וכמעט וסולק מלימודיו בעקבותיה; ובמהלך התואר השני נמנע בשאראת מלהשתתף בסמינר לימודי בהתנחלויות בגדה המערבית הכבושה, במסגרת תוכנית הצוערים לשלטון המקומי, והיה מועמד להדחה מהתוכנית בשל כך.

בשאראת המשיך והרחיב את מעורבותו החברתית, והשתתף במגוון תוכניות ופעילויות פוליטיות: סמינר, בהובלתו, בנושא "רוב ומיעוט במשפט", בשיתוף עםCinema Jenin  האיטלקי; כנס ארגון עדאלה למשפטנים, 'המשפט וחופש המחאה'; תוכנית 'סוכני שינוי לפוליטיקאים בדרך' דרך בית הספר לשלום בנווה שלום; תוכנית להכשרת מנהיגות ערבית מקומית דרך ארגון שתיל; ותוכנית 'נתיב' להכשרת מנהיגות ציבורית ופוליטית דרך המרכז הרעיוני לדמוקרטיה ליברלית.

בשנת 2016 ייסד בשאראת ביחד עם מספר צעירים וצעירות אקטיביסטים בנגב, את עמותת "בין הנגב לגליל (ע"ר)", הפועלת למען יצירה וחיבור קהילה ערבית בעיר באר שבע ומתן מענה בתחומי התרבות, החינוך והרווחה.