פרס אמיל זולא לאמנויות הבמה – 2013

פרס אמיל זולא לאמנויות במה העוסקות בזכויות אדם הוענק תוך מחשבה כי אמנויות הבמה מהוות כר שיש בו כדי לאפשר דיון פומבי לנושאים הנוגעים לזכויות אדם.

הפרס הוענק לעבודתו של הכוריאוגרף ארקדי זיידס בשנת 2013. עבודת המחול של זיידס, "ארכיון", התבססה על חומרים שצולמו על ידי מתנדבי פרויקט "חמושים במצלמות" של ארגון "בצלם" – מרכז המידע הישראלי לזכויות האדם בשטחים.

במסגרת פרויקט "חמושים במצלמות" מחולקות מצלמות וידאו לפלסטינים החיים באזורי עימות על מנת שיוכלו לתעד ולחשוף את המציאות של החיים תחת כיבוש. בעבודתו, מעמיק זיידס את חקירתו בקונפליקט המתמשך בישראל/פלסטין. הוא בוחן מחדש חומרים שצולמו בידי מתנדבי פרויקט "חמושים במצלמות" וממקד את תשומת לב הצופים לגופם של הישראלים, ולתגובות הפיזיות שלהם בסיטואציות שונות בשטחים. הפלסטינים נותרים מאחורי המצלמות.

ועדת הפרס כללה את מופקדת הקתדרה, פרופ' ארנה בן-נפתלי; הבימאית, פרופ' אופירה הניג; ופרופ' נורית יערי מהחוג לתאטרון באוניברסיטת תל-אביב.

לוועדת הפרס הוגשו למעלה משלושים מועמדויות, שנבחנו ומוינו על ידי הוועדה. אלו הם הנימוקים למתן הפרס לעבודתו של זיידס:

הפרס ע"ש אמיל זולא לזכויות אדם בתחום אמנויות הבמה יוענק לכוריאוגרף ארקדי זיידס. זיידס גבר על 40 אמנים שהגישו מועמדות לפרס, המוענק השנה לראשונה. זיידס יקבל מענק בגובה 10,000 ₪ להשלמת מיצג וידאו כוריאוגרפי הבוחן את השפעות המרחב הפוליטי על הגוף כפי הוא עולה מתנועות המתעדים והמתועדים בפרויקט "חמושים במצלמות" של ארגון "בצלם" – מרכז המידע הישראלי לזכויות אדם בשטחים. הוועדה שבחרה בו כללה את פרופ' ארנה בן-נפתלי מופקדת הקתדרה לזכויות אדם ע"ש אמיל זולא מבית הספר למשפטים ע"ש חיים שטריקס במכללה למנהל, פרופ' נורית יערי מהחוג לתיאטרון באוניברסיטת תל-אביב, הבימאית אופירה הניג והשחקנית סאלווה נאקורה.

זיידס עובד רבות בקהילה מתוך אמונה שהאמנות היא כלי אוניברסאלי שיכול לקרב בין קהילות שונות ושתפקידה הוא לעודד ולאתגר את הצופים בה. בין הפעולות שיזם, פרויקט עם קבוצת תאטרון בכפר הדרוזי מאג'דל שאמס, ופרויקט בסטודיו למחול ותנועה של רבעה מוקרוס בכפר יאסיף בגליל.

זיידס, בעל תואר שני בכוריאוגרפיה מביה"ס לתיאטרון ואומנויות באמסטרדם, נולד ב 1979 בברה"מ ועלה לארץ ב 1990. בשנת 1999 עם סיום לימודי אמנות ומחול, הצטרף לקבוצת המחול של נעה דר. באותה השנה הצטרף לאנסמבל בת שבע וב 2001 ללהקת המחול בת-שבע. החל משנת 2004 זיידס עובד ככוריאוגרף עצמאי. עבודותיו הוצגו במספר רב של פסטיבלים באר. ובעולם. הוא זוכה פרסים רבים ובכללם פרס לנדאו 2012 בתחום המחול ממפעל הפיס.