עו"ד גבי לסקי

פעילי מחאה חשופים לניסיונות השתקה היכולים להגיע אף לכדי הפללה ואובדן חירותם כדי לפגוע בפעילותם. הגנה משפטית לפעילים מעניקה את רשת הביטחון הנדרשת כדי לאפשר את עצם קיום המחאה. המהלך האגרסיבי של מעצר והעמדה לדין מבודד את הפעיל ומותיר אותו ללא כל רשת הגנה. עו"ד גבי לסקי עומדת לצידם של הפעילים ברגעים הקשים הללו, נלחמת על חירותם ועל זכותם למחות, כל זאת בסולידריות וברגישות.

גבי לסקי היא עורכת דין ופעילה פוליטית בתל אביב. לסקי משלבת בין עבודתה כסנגורית וכפעילה פמיניסטית-חברתית, היא מכהנת כחברת מועצת העיר תל אביב מטעם סיעת מרצ, ונבחרה במקום השביעי ברשימת מרצ לכנסת ה-20. בעיריית תל-אביב, מכהנת לסקי כיו"ר הועדה למעמד האשה ושוויון מגדרי וכיועצת ראש העיר לענייני קיימות. גבי לסקי למדה משפטים באוניברסיטת תל-אביב ותואר שני בתוכנית תל-אביב נורת'ווסטרן למשפט ציבורי. בעבר שימשה לסקי יועצת סינגור בארגון שתי״ל, במסגרתו סייעה לארגונים רבים, וכמזכ"לית תנועת "שלום עכשיו". כן לימדה את הקורס "בתי משפט צבאיים" במסגרת תוכנית "תקנה", הקורס היחיד שניתן עד כה בישראל בנושא זה. ברשימה זו אבקש להתמקד בפעילותה של לסקי כסנגורית בשני תחומים עיקריים: הראשון הוא הגנה על פעילי מחאה בישראל ובשטחים הכבושים והשני בהגנה על קטינים פלסטינים הנשפטים בבתי המשפט הצבאיים בשטחים הכבושים.

 

לסקי מייצגת פעילים פוליטיים רבים, ישראלים, פלסטינים וזרים, שנעצרים עקב פעילותם נגד הכיבוש הישראלי בגדה המערבית ובמזרח ירושלים. ככל שפעילותם אינטנסיבית ואפקטיביות יותר, הם חשופים יותר לנסיונות השתקה והרחקה. לסקי מייצגת את הבולטים שבמובילי המחאה הפלסטינים בשטחים הכבושים, ביניהם את עבדאללה אבו רחמה מבלעין ואת עיסא עמרו מחברון. היא גם ייצגה פעילים ופעילות מתנועות מחאה כגון סולידריות, תעאיוש ואנרכיסטים נגד הגדר.

 

לסקי עומדת לצד מי שהמדינה מנסה להשתיק. כך, היא מייצגת אמנים פלסטינים שחשופים להפללה הנוגעת ישירות ליצירתם: ביניהם, ייצגה לסקי את עאדל אמסיס שהורשע בעבירה של "פגיעה בכבוד דגל המדינה או סמלה" לאחר שהואשם בריסוס דגל ישראל בצבע אדום, והיא מייצגת את המשוררת דארין טאטור שהועמדה לדין על עבירת הסתה בעקבות שיר שכתבה. בעת כתיבת שורות אלה משפטה של טאטור עוד מתנהל, ועל כיסא הנאשמים עומדת זכותה של אמנית ליצור אמנות פוליטית.

לסקי עוסקת בהגנה על חופש הביטוי וחופש המחאה גם בנושאים שאינם קשורים בכיבוש. היא ייצגה את המפגינים של המחאה החברתית ב-2011, ובהם את דפני ליף שזוכתה לבסוף מאשמה. היא ייצגה גם מפגינים בהפגנות נגד מתווה הגז, מפגינים בהפגנות של בני הקהילה האתיופית נגד אלימות משטרתית, מפגינים בדואים בנגב ועוד.  כאשר המדינה משתמשת בכוח הגדול ביותר שיש לה כנגד מי שמבקר את השלטון, גבי לסקי עומדת לצד הפעילים ומעניקה להם את ההגנה המשפטית הטובה ביותר בכל עת, משלב החקירה ועד למשפט. כל זאת תוך שותפות לדרך ולמאבק.

נושא נוסף בו עוסקת עו"ד לסקי רבות הוא ייצוג של קטינים פלסטינים בבתי המשפט הצבאיים. מידי שנה נעצרים מאות קטינים פלסטינים בשטחים הכבושים, רובם באשמה של יידוי אבנים והפרות סדר. נגד חלק גדול מהם מוגשים כתבי אישום והם עומדים לדין בפני בית משפט צבאי. מעצר של קטינים בידי המערכת הצבאית בגדה המערבית כרוך בפרקטיקות פוגעניות רבות כגון מעצרים ליליים, עיכוב קטינים מתחת לגיל האחריות הפלילית, ביצוע חקירות ללא תיעוד ויזואלי, חקירות ללא נוכחות הורים ועוד. במסגרת הייצוג המשפטי שמעניקות לסקי ושותפותיה למשרד לקטינים הפלסטינים בבתי המשפט הצבאיים, מעלה עו"ד לסקי על סדר היום הציבורי והמשפטי את אי השמירה – כעניין שבשגרה – על זכויותיהם של קטינים חשודים במערכת המשפט הצבאית. כיום, מייצגת גבי לסקי את עאהד תמימי מנבי סאלח, שנעצרה לאחר שהיא ובנות משפחתה פרסמו בפייסבוק סרטון בו היא נראית סוטרת לחייל שעמד בכניסה לחצר ביתה.

 

בשנת 2012 זכתה עו"ד לסקי באות אמיל גרינצוויג. בנימוקי קבלת האות נכתב, בין היתר: "לסקי מהווה עמוד תווך מרכזי עבור פעילים ופעילות בישראל ובשטחים הכבושים, ועוסקת ללא לאות בהגנה על זכויותיהם, בשעות היום והלילה, לעיתים ללא כל תמורה". וכן "בפעילותה הציבורית ובהופעותיה המרשימות משדרת לסקי מסר ברור לחברה הישראלית: המאבק להבטחת זכויות האדם והאזרח בישראל,  ובעיקר להבטחת זכויותיהם של החלשים והמוחלשים שבקרבנו, עדיין בעיצומו".

 

עורכת הדין גבי לסקי עומדת לצד פעילים ברגעים הקשים ביותר, בהם המדינה מגייסת את מלוא כוחה להשתיק אותם. ייצוגם הוא מלחמה יומיומית למען חופש הביטוי והמחאה, ומלחמה יומיומית נגד הכיבוש. לסקי גם עומדת לצידם של ילדים וקטינים שעה שהם מוצאים עצמם בסיטואציה המפחידה ביותר שניתן לדמיין, מול מערכת המשפט הצבאי. על כל במה אפשרית, ובכללן בבית המשפט הצבאי בעופר ובבית המשפט העליון, מנכיחה לסקי את שיח זכויות האדם ומזכירה את המציאות הפוליטית בה מתרחש הדיון. היא מזכירה את פערי הכוחות והופכת את הדין הפלילי לאחד מהכלים החזקים ביותר לשמירה וקידום של מגוון רחב מאוד של זכויות.