עו"ד אוסאמה חלבי

עורך דין ומשורר, הוסמך על ידי לשכת עורכי הדין בשנת 1987, יליד דאליית אלכרמל בשנת 1959.  בעל תואר ראשון ושני במשפטים מהאוניברסיטה העברית בירושלים, ותואר שני במשפטים מאוניברסיטת Washington College of Law-  The American University in Washington DC  משנת 1991. סירב לשרת בצה"ל וריצה עונש של שנתיים מאסר בשל כך. לאחר שחרורו מהכלא, השלים את ההתמחות במשפטים ועבר בהצלחה את בחינות ההסמכה של לשכת עורכי הדין.  רישיונו עוכב בשנתיים נוספות, כעונש על סירובו לשרת בצבא.

חבר לשעבר ומ"מ יו"ר בועד מחוז ירושלים בלשכת עורכי הדין ופעיל מרכזי לשעבר ברשימת האתיקה המקצועית וזכויות האדם של עורכי הדין הפלסטינים, הפועלת במסגרת לשכת עורכי הדין ומוסדותיה. ממייסדי מדה אל-כרמל – מרכז מחקר ומידע בענייני חייהם החברתיים והפוליטיים של הפלסטינים בישראל, וכן ממייסדי עמותת התרבות הערבית בנצרת ("ג'מעיית את'קאפה אלערביה") עמותה אשר הוקמה בשנת 1998 ביוזמת קבוצת אינטלקטואלים, אנשי אקדמיה ופעילים פוליטיים שמטרתם לחזק את התרבות והזהות הערבית של הפלסטינים החיים בישראל.

 

עבודתו המשפטית והמחקרית מתמקדת בזכויות חוקתיות וזכויות אזרחיות. בין השנים 1991- 1996 היה עו"ד בכיר במרכז הקוויקרז Quaker Legal Aid and Information Center  המציע שירותים משפטיים בירושלים המזרחית. כמו כן, היה חבר במועצה המייעצת של עדאלה- המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל בתקופה שקדמה לרישומה כעמותה וייצג ביחד עם עורכי דין אחרים מטעמה עותרים בתיקים משמעותיים בסוגיות הנוגעות לשוויון זכויות לאזרחים הערבים. בנוסף, ייצג בעתירות נגד חוקיות גדר ההפרדה והמתווה שלה, כמו גם בעתירות כנגד הפקעת אדמות בירושלים. הוא הוביל את הטיפול בסוגיות משפטיות ובתיקים משמעותיים בתחומים רבים, בין היתר: ההגבלות על חופש התנועה של פלסטינים, הריסת בתים, הפקעת אדמות וסוגיות של תכנון ובניה בירושלים המזרחית והשטחים הכבושים, וייצג בעשרות תיקים בנושא זכויות תושבות של הפלסטינים בירושלים המזרחית.

 

בין השנים 2008-2005 ייצג פלסטינים אשר זכויותיהם בקרקע נפגעו בשל מתווה גדר ההפרדה באזור בית לחם וירושלים. משנת 2015 ועד היום עו"ד חלבי מייצג פלסטינים מהשכונות שיח' ג'ראח וסילוואן שבירושלים המזרחית במאבקם נגד פינוים מבתיהם, הריסת בתיהם והשתלטות עמותת אלע"ד על נכסים פרטיים ועל שטחי ציבור בכפר.

חלבי כיהן כחבר מערכת של מגזין "אלמג'דל" היוצא לאור על ידי ארגון Badil  – המרכז הפלסטיני לזכויות תושבות ופליטים, והעוסק בסוגיות מרכזיות ביחס לזכויות הפליטים הפלסטינים וזכות השיבה. בעבר שימש כיועץ משפטי בכיר לארגון האו"ם UNDP, במסגרת פרויקט לשיפור השלטון המקומי ברשות הפלסטינית; הנחה קורסים והשתלמויות לעורכי דין פלסטינים בנושא זכויות במקרקעין ותכנון ובניה מטעם ארגון ה-  The Norwegian Refugee Council, והיה יועץ לארגון, וכן היה חבר בועד המנהל של בצל"ם במשך שנים רבות.

 

לעו"ד חלבי תרומה לכתיבה האקדמית בתחומים בהם הוא עוסק. הוא פרסם עשרות מאמרים וספרים בנושאים רבים, בין היתר על מעמדה המשפטי של ירושלים, מדיניות ישראל בנוגע להפקעת קרקעות בגדה המערבית, פעולותיה של ישראל בשטחים הכבושים ובעזה וזכויות המיעוט הערבי בישראל, חוקיות המעצרים המנהליים בשטחים הכבושים, זכויות ילדים תחת סמכויות השיפוט של ישראל, שלילת זכויות התושבות של תושבי ירושלים המזרחית,  החלטות בג"צ בענין חוקיות גדר ההפרדה ומעמד המיעוט הדרוזי בישראל.

 

חלבי הוא פעיל חברתי ופוליטי וחוקר בין היתר את מעמדה של העדה הדרוזית בישראל. לגישתו, שירות צבאי אינו אמור להיות תנאי מקדמי להענקת זכויות שוויוניות למיעוט הערבי. כל זה מתווסף לאופיו הנעים כאיש שיחה, רהיטות דיבורו והומור אשר מאפיינים את אישיותו המיוחדת. הוא החל לכתוב שירה מגיל 12 ובשנת 2016 יצא לאור קובץ השירים השני "הַסּוּסה כָּמַהּה לַמְּנוּחָה" שמתווסף לקובץ הראשון "לצאת מהשתיקה". עו"ד חלבי משלב בשיריו היבטים משפטיים והיבטים של זכויות אדם. באחד משיריו האחרונים, מתוך קובץ השירים "נאומו של חולם עקשן", שטרם פורסם, כתב: "יֵשׁ לִי חֲלוֹם, עַל מַדְרֵגוֹתָיו נוֹפְלוֹת כָּל אַכְזָבוֹתַי/ מֵרִים אֶת דְּגָלָיו מֵעַל גִּבְעוֹת חֻלְשָׁתִי / אֲנִי מֵנִיחַ לוֹ, זְקוּף קוֹמָה".