itay_Mack

עו"ד איתי מק

עו"ד איתי מק הוא חלוץ בתחום זכויות האדם, אדם שעשה בחירה אמיצה לפעול יחידי בשטח הנעלם מתודעת הציבור, כמו גם הרחק מזרקורי התהילה המובטחת פעמים רבות ללוחמות/י זכויות אדם.

עו"ד איתי מק סיים את לימודי המשפטים באוניברסיטת תל אביב בשנת 2008. את התמחותו עשה במשרד שלמה לקר שם גם עבד עד שנת 2012 והתמחה בזכויות אדם של פלסטינים. בחמש שנים האחרונות הוא עובד כעורך דין עצמאי ונאבק בהפרת זכויותיהם של פלסטינים. לצד עיסוקו כעו"ד פרטי, פועל מק בנחישות בחזית הסמויה מעינו של הציבור הישראלי, חזית שהמידע אודותיה מועט ובה בעת עומד ביחס הפוך למידת השפעתה השלילית על זכויות אדם בעולם; החזית הישראלית של סחר הנשק

חזית זו לא זוכה להכרה, לא כל שכן לאהדה, ולא בכדי. מעטה ערפל כבד מסוכך על מדיניות הייצוא והסחר בנשק בה נוקטת מדינת ישראל. מדיניות זו מאפשרת לה כבר שנים רבות לספק ציוד וידע ביטחוני למדינות בהם שולטים משטרים דיקטטוריים המפרים באופן שיטתי את זכויות האדם של אזרחיהם והמעורבים בביצוע פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות. כך, בדרך עקיפה, תורמת מדינת ישראל את חלקה לביצוע הפרות חמורות של זכויות אדם. השתיקה סביב הנושא והסתרתו משרתת את כלל המעורבים, מגורמים בכירים בתעשיות הביטחון ובשלטון ועד למשרדי ממשלה שונים שאישרו את ההליכים. היא כמובן משרתת גם את האינטרסים של המשטרים הרוכשים נשק זה.

ללא כל גוף או ארגון מוסדרים וללא עמיתים למאבק, ניצב עו"ד מק לבדו מול האישים והגופים בעלי העוצמה הרבה ביותר בישראל. מאבקו מתפרש על מספר מישורים ומחבר ביניהם באופן סינרגטי. במישור המשפטי ממקד עו"ד מק את פעילותו בהגשת עתירות לבג"ץ לחשיפת מידע על בסיס חוק חופש המידע. עתירות אלה עניינן בבקשות לחשיפת מסמכים הנוגעים לקשרים הביטחוניים והדיפלומטיים של ישראל; להעמדה לדין את הגורמים האחראיים לייצוא הנשק ולהפסקת הייצוא ומכירת אימוני צה"ל למדינות המבצעות פשעים נגד האנושות.

כך למשל הגיש מק עתירה לבג"צ בדרישה לעצור את ייצוא מערכת המעקב הישראלית לדרום סודן, ועתירה אחרת שלו עסקה בדרישה לעצור את הייצוא הביטחוני לבורמה. עוד עתירה אותה הגיש דרשה לפתוח בחקירה נגד ישראלי שהיה מעורב בסיוע למשטר פינושה בפשעים נגד האנושות. מישור נוסף בו פועל עו"ד מק הוא מול הרשות המחוקקת. בשיתוף פעולה עם ח"כ תמר זנדברג מנסים השניים לקדם שינוי בחוק הפיקוח על יצוא ביטחוני, התשס"ז – 2007, במטרה להדק את הפיקוח על הייצוא הביטחוני ולהפעיל רגולציה על פעולות תיווך עם גורמי החוץ. יש לציין כי מאז שנת 2014 הניחה ח"כ זנדברג שלוש הצעות חוק על שולחן הכנסת, הצעת החוק האחרונה הוגשה ביוני 2016, ועניינה הגבלות על יצוא ביטחוני לכוחות ביטחון שביצעו הפרות חמורות של זכויות אדם. הצעות החוק  לא נתקבלו, אך עצם העמדתם לדיון היא חשובה כצעד בתהליך ארוך טווח.

מק פעיל גם בחזית הציבורית – תקשורתית. מתוך ניסיון לחשוף את סוגיית ייצוא הנשק לציבור הרחב, עתירותיו של עו"ד מק מכילות מידע רחב, מעבר לנדרש, באשר למתרחש במקומות בהם שולטים משטרי אפרטהייד ומתבצעים פשעים נגד האנושות ומעשים העלולים לעלות כדי רצח עם. מידע זה מבוסס על איסוף נתונים מדו"חות האו"ם, מפעילי זכויות אדם ומעיתונאים. עתירותיו, עתירות המידע, מופצות על ידו בתפוצה רחבה על מנת שיחשפו למכלול התמונה מספר אנשים רב ככל האפשר. לצד אלו מק מרבה להרצות על פעילותו ועל כל העומד מאחוריה בפני פורומים שונים, לפרסם טורים, ולהתראיין לכלי תקשורת שונים, ביניהם הארץ והעין השביעית, על מנת לחשוף את הציבור הרחב לנושא.

עו"ד איתי מק פועל כפרש בודד בתחום, בעוד שבעלי הכוח, בתי המשפט ואף הציבור הרחב עומדים מנגד ומקשים על סלילת הדרך. בשנת 2015 הדליק עו"ד מק משואה בטקס הדלקת המשואות האלטרנטיבית שמקיים ארגון "יש גבול" מדי שנה. בסיום דבריו קרא: "… אני משיא משואה זו גם לאזרחיות ואזרחי מדינת ישראל אשר במשך עשרות שנים נרדמו על המשמר העלימו עין מהפשעים שנעשו בשמם ברחבי העולם ואף התפרנסו ישירות או בעקיפין מהסחר בנשק. אני קורא להם לפקוח את עיניהם". אכן, הגיע הזמן שנפקח את עיננו ונקרא להפסקת המשחק בחצר האחורית.

* משחקים בחצר האחורית הוא מחזה משנת 1993 מאת עדנה מזי"א, שנכתב בהשראת פרשת האונס בקיבוץ שמרת.