עו"ד בקי כהן קשת

עוה"ד בקי כהן קשת היא פועלת מסורה למען אוכלוסיות מוחלשות וצדק חברתי. כבר למעלה מעשרים שנה שהיא פועלת כעורכת דין המתמחה בזכויות חברתיות ונאבקת לצמצום הפערים בחברה באמצעות המשפט והחקיקה. כהן קשת, תושבת באר שבע, מקדמת את מדיניות הצדק החברתי בעמותת "שומרי משפט – רבנים למען זכויות אדם", פעלה במסגרת עמותת "איתך – מעכי",  ונמנית על מקימי "מז"ח-מרכזי זכויות חברתיות", מרכזים בהם היא עבדה בשדרות ואופקים.

כהן קשת עלתה לארץ עם משפחתה מארה"ב בגיל תשע. היא למדה בבית הספר תיכון תורני לבנות "פלך" בירושלים – בית הספר הדתי-פמיניסטי הראשון בישראל. בצבא שרתה כמורה חיילת ומדריכת בני נוער ב"בית יגאל אלון". כהן קשת היא בוגרת תואר ראשון במשפטים מהפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית, כאשר במקביל ללימודים עבדה בהוראה והדרכה והייתה, בין היתר, מתרגלת ועוזרת מחקר. היא התמחתה אצל השופט ניל הנדל, בבית המשפט המחוזי ואצל השופט יעקב טירקל, בהיותו נשיא בית המשפט המחוזי בבאר שבע.

משנת 2010, פועלת כהן קשת כעורכת דין ומקדמת מדיניות בעמותת "רבנים למען זכויות אדם" ולמעשה היא מביאה, בין היתר, את התמחותה המשפטית בזכויות חברתיות למסדרונות הכנסת והוועדות השונות. כהן קשת נוטלת חלק במרבית דיוני וועדות הכנסת העוסקים בסוגיות הצדק החברתי, לרבות בענייני ביטוח לאומי, דיור ציבורי, חדלות פירעון ופשיטת רגל, הוצאה לפועל, מזונות, הטרדות מיניות, בריאות וחינוך. דיונים רבים יתרחשו רק לפני יו"ר הוועדה, אך גם בהם תביא כהן קשת את דעתה על הבעיות השונות שיש לתקן בחקיקה המובאת להצבעה, בעיות שנעלמו מאחרים או שביקשו להתעלם מהן במכוון. כהן קשת אמנם יושבת בוועדות מטעם "רבנים למען זכויות אדם", אך חברי הכנסת ויושבי ראש ועדות מכל קצוות הקשת הפוליטית מעוניינים לשמוע את דעתה ומבקשים את עצתה. בדומה, כהן קשת גם עוזרת ליועצים פרלמנטרים רבים, להבין מכשולים משפטיים בסוגיות מורכבות המונחות לדיון על שולחן הכנסת.

כהן קשת פעלה במסגרת עמותת "איתך – מעכי" משפטניות למען צדק חברתי. היא הקימה וניהלה את הסניף הדרומי של העמותה וייסדה תכניות מגוונות דרום, לרבות "קו חם" – מרכז זכויות, קורסי ידע והעצמה, עבודה קהילתית והקמת איגוד עובדות. אחד המקרים המוצלחים בהם לקחה חלק היה בהקמת ועד עובדות הניקיון באוניברסיטת בן-גוריון שנאבק והצליח להילחם על זכויותיו. כהן קשת העניקה לעובדות הניקיון ייעוץ משפטי בנושאים אישיים ובנושאים הקשורים לעבודתן. היא מספרת שהייעוץ המשפטי לעובדות הניקיון ניתן בדרך כלל תוך כדי העבודה, בין סחיטה לניגוב. הייעוץ התחיל כסיוע קונקרטי, שיצר אצל העובדות אמון כלפיה  ולימד אותן כי יש התייחסות לבעיותיהן וכי ניתן למצוא להן פתרון.

לפי כהן קשת, תפיסת מרכז הזכויות היא של שיתוף הנשים בתהליך המשפטי והעצמתן באמצעותו. לכן, מלבד ניהול תיקים בבתי המשפט, לרבות בבית הדין לעבודה והגשת עתירות מנהליות, כהן קשת מעבירה גם סדנאות ומפתחת תכניות מותאמות לקהילות מוחלשות, לרבות לקהילת יוצאי אתיופיה ונשים בדואיות.

אחד מהישגיה בהליכים בירוקרטיים-מינהליים ובערכאות המשפטיות היה ייצוג דייר ממשיך בעמידר נגד משרד השיכון, בית המשפט העליון קבע בפסק דין תקדימי ובעל השלכות בהתנהלות החברות המשכנות בדיור הציבורי כי לא ניתן להפקיע זכויות דייר ותיק על סמך ביקורי מעגל (פרקטיקת ביקורי פתע). במאמר שכתבה, הציגה את תחושת הכעס והעוול שליוותה אותה בערכאות עד לפסק הדין, שכן מקרה זה היה תוצאה של היעדר ביקורת על פעולות הרשויות וחוסר מודעות הגובל בעיוורון לאנשים החיים בעוני. את ניסיונה הרב במאבק בביורוקרטיה של הרשויות ונגד אדישותן לאוכלוסיות המוחלשות והעניות מביאה כהן קשת לידי ביטוי בהשמעת קולן בוועדות הכנסת.

כהן קשת היא גם אם לשלושה ואשת חינוך בעלת תעודת הוראה ותואר שני במחשבת ישראל מאוניברסיטת בן גוריון בנגב. היא הייתה מייסדת וחברת ועד מובילה של עמותת "קשר", אשר יזמה את הקמתו של בית ספר מעורב חילוני-דתי משותף בבאר שבע; היא פעילה בוועד של קהילת בארות – קהילה דתית משתפת ומכבדת בבאר שבע והייתה חברה ב"משפיעים בדרום" – שותפות תלת מגזרית מייסודו של שתי"ל.

 

[1] מתוך תהילים מזמור ק"ו פס' 3: "אשרי שומרי משפט עושה צדקה בכל עת".