עו"ד ורדית אבידן

עו"ד אבידן מהווה מודל לעריכת דין חברתית הממוקדת בקידום השוויון ובלחימה באפלייתן של אוכלוסיות מוחלשות.

עו"ד אבידן, בעלת תואר ראשון (.LL.B) מבית הספר למשפטים ע"ש חיים שטריקס, המסלול האקדמי-המכללה למנהל, ותואר שני (LL.M.) מהפקולטה למשפטים אוניברסיטת חיפה. עורכת בחירתה לעסוק בעריכת דין חברתית הייתה טבעית לה: כפי שאמרה בריאיון עימה, מאז ומתמיד היה בה את הדחף לעשיית צדק ולשינוי חברתי. ממילא לימודי המשפטים היו נתיב מובהק עבורה. היא התמחתה בפרקליטות הפלילית במחוז חיפה, והחלה את דרכה כעורכת דין ב"תמורה – המרכז המשפטי לקידום השוויון". במשך שבע שנותיה במרכז נטלה עו"ד אבידן חלק בטיפול בתביעות משפטיות תקדימיות אשר קידמו זכויות מיעוטים בכלל וזכויות נשים בפרט באמצעות דיני הנזיקין, ואף ניהלה את הקליניקה לשוויון באמצעות דיני הנזיקין שמפעיל המרכז בבית הספר למשפטים במסלול האקדמי, המכללה למנהל, ואף ניהלה את המרכז בפועל .

דןגמא ממגוון התיקים בהם הייתה מעורבת עשויה להבהיר את פועלה: עו"ד אבידן ייצגה בתיק בו התקבלה החלטה תקדימית לפיה נשים שעברו תקיפה מינית בילדותן תוכלנה לממש את זכותן לפיצוי גם במקרים של התיישנות, ובכך הסירה מכשול אפשרי מדרכן של תובעות רבות. בנוסף, כתוצאה מההחלטה, סייעה עו"ד אבידן לכתיבת הצעת החוק למניעת הטרדה מינית (תיקון מס' 7), התשע"ב–2012, ובכתיבת דברי ההסבר להצעה, עבור חברת הכנסת מיכל רוזין. הצעת החוק האריכה את תקופת ההתיישנות משלוש שנים לשבע שנים, והתקבלה בינואר 2012.

כחלק מעבודתה בקליניקה הקימה עו"ד אבידן, יחד עם הסטודנטים, מערך תביעות קטנות נגד אפליה, תוך שימת דגש על תופעת האפליה במועדונים. היא טיפלה בעשרות תביעות, וייסדה מערך סדנאות עבור פונים שכניסתם למועדונים נמנעה בשל מוצאם. עד שנת 2014,  עת הגיע הפרויקט סיומו, השתתפו בהכשרות כ-100 פונים. כתוצאה מהצלחה זו, יצרה עו"ד אבידן מודל ממוקד לגיבוש קבוצת נערים שהופלו במועדונים,  המתגוררים כולם בשכונת 'דורה' בנתניה, שכן היא זיהתה שבשכונה מוחלשת זו תופעה נוגעת לרבים. 20 תביעות הוגשו וכולן הסתיימו בהצלחה לתובעים נפסקו פיצויים בהיקף של יותר מ-180 אלף ₪. באופן זה, מעבר לפעילות המשפטית הקלאסית, עו"ד אבידן יזמה פעילות קהילתית חדשנית ומעצימה להעלאת מודעות לזכות לשוויון ולהנגשתה לאוכלוסיות מוחלשות.

על עשייתה במסגרת המרכז זכתה עו"ד אבידן באות "יקירת מגני זכויות האדם  ע"ש אמיל זולא לשנת 2015". בהכרזה אודות זכייתה נכתב כי האות הוענק לה "בגין תרומתה פורצת הדרך, העקבית והמעולה ליצור שינוי חברתי בכלים משפטיים דרך שימוש בדיני הנזיקין לקידום השוויון, כבוד האדם והאוטונומיה האנושית".

בתחילת שנת 2015 עזבה עו"ד אבידן את "מרכז תמורה", והחלה לנהל את הקליניקה "פמיניזם במשפט" באוניברסיטת חיפה, קליניקה אותה היא מנהלת עד היום (2017). במסגרת הקליניקה היא אמונה על ייזום וקידום מאבקים ציבוריים המקדמים באמצעות כלים משפטיים סוגיות הקשורות לזכויות נשים. בין אלה ניתן למנות את פרויקט טיפול בחדרים האקוטיים (החדרים בבתי חולים שנותנים שירות לנפגעות תקיפה מינית מיד לאחר הפגיעה), העלאה לתודעה של נושאים חברתיים ועוד. עו"ד אבידן פועלת, לאורך זמן וללא לאות, לחניכתו של דור חדש של משפטניות המחויבות לשינוי חברתי דרך המשפט, וציודן בכלים הנחוצים להן.

עו"ד אבידן משום מהווה דוגמא ומופת לעריכת דין חברתית יצירתית ומצוינת, המתמקדת בייצוג משפטי של אוכלוסיות מוחלשות הסובלות מאפליה שיטתית. היא משלבת מגוון עולמות – משפטי, ציבורי ואקדמי – ומצליחה לנווט ביניהם במיומנות מרשימה, ובהצלחה רבה. עו"ד אבידן מהווה דוגמא למחויבות עמוקה לקידום השוויון ומיגור האפליה בחברה בכלל, ולמען זכויות נשים בפרט.