עו"ד עטרה קניגסברג–ראם

עו"ד ומגשרת עטרה קניגסברג–ראם, היא פעילה חברתית, דתייה פמיניסטית. היא שילוב ייחודי של עורכת דין, אשת מעשה, יזמית חברתית גם בשדה החוץ משפטי, ואישה דתית שנאמנה לעקרונות ולאמת שלה ליצור שינוי גם מבית.

עו"ד קניגסברג-ראם היא בוגרת תואר ראשון ושני בפקולטה למשפטים בבר אילן, ובוגרת שתי תוכניות מנהיגות מובילות ובכללן זו של משרד החוץ האמריקאי. את דרכה המקצועית החלה כעורכת דין בתחום הנזיקין, אך  שינתה באופן חד את המסלול ועברה להתמקד בקידום זכויות נשים בחברה הישראלית. בשנת 1997 ובשנת 2001 ניהלה את פרויקט כתיבת הדוחות הרשמיים הראשונים של מדינת ישראל לאו"ם בנושא האמנה לביעור אפליית נשים על כל צורותיה. בשנת 2001 החלה דרכה כמנכ"לית מרכז רקמן, המרכז לקידום מעמד האישה ע"ש רות ועמנואל רקמן באוניברסיטת בר-אילן. במשך 13 שנים. פעילותה התמקדה בביעור אפליה נגד נשים ובהטבת מעמד האישה בדיני המשפחה וההלכה היהודית, ובפרט במיגור תופעת סרבנות הגט והעגינות. היא הובילה עתירות רבות ובכללן הבג"ץ הראשון לפתיחת משרת מנכ"לות בתי הדין לנשים, והיתה הראשונה שהציעה את מועמדותה לתפקיד, ובכך פתחה את הסכר למאבק זה.

מעבר להיותה עורכת דין, קניגסברג-ראם פועלת בשדות רבים, לרבות בשדה הפוליטי בו הצליחה לקדם חקיקה משמעותית כמנכ"לית מרכז רקמן, בין היתר, בתיקון לחוק יחסי ממון בין בני זוג, להפרדת מועד הגט ממועד איזון משאבים וכן בתיקון לחלוקת זכויות בדירה ציבורית לצורך מניעת סחטנות בגירושין. בנוסף, הובילה את התיקון להעלאת ייצוג הנשים בוועדה למינוי דיינים ובהעלאת גיל הנישואין לגיל שמונה עשרה שנים, וכן לביטול ההסדר להורדת מזונות לאישה אשר נוסעת לחו"ל.

במסגרת פעילותה במרכז רקמן, ייסדה את גיליונות "הדין והדיין", לפרסום בלעדי וקבוע לפסקי דין רבניים בנושא משפחה, מאחר שאין חובת פרסום ופסקי הדין ניתנים במחשכים. בנוסף, יזמה את פרויקט פא"י – לכתיבת דוחות בעניין אכיפת חקיקה אשר הוגשו לכל הגורמים הרלוונטיים, מתוך אמונה עמוקה כי האכיפה משמעותית לא פחות מן החקיקה. בנוסף קידמה כנסים ייחודיים בתחום דיני המשפחה ופעלה רבות להפצת והגברת המודעות לנושאים אלו במדיה – בערוצי התקשורת, הרצאות והשתלמויות.

עו"ד קניגסברג-ראם עסקה רבות בקידום הסכמי קדם נישואין מתוך הבנה כי הבעייתיות מתחילה עוד הרבה לפני בתי הדין – בחברה עצמה. היא פעלה רבות לשחרור עגונות, והובילה מלחמת חורמה בנוהג שבתי הדין הרבניים פיתחו לביטולי גיטין, בפעילות בכנסת והפגנות, פעילות שנשאה פרי כעולה מכך שהתופעה הצטמצמה בעקבות זאת.

לאחר פעילות ענפה במרכז רקמן, עו"ד קניגסברג-ראם המשיכה בפעילותה החברתית הנמרצת ושימשה במשך כשנתיים כיועצת לשיתוף ציבור בשולחן עגול של זכויות ניצולי שואה דרך משרד האוצר- הרשות לזכויות ניצולי שואה. פעילות זו הניבה פרויקט להפגת בדידות לניצולי שואה יחד עם הג'וינט ישראל. בנוסף, הובילה פרויקט מעגלי שיח בין נשים דתיות מהקהילה האתיופית למטרת היכרות וחיבור מגזרים ופעילות לשינוי חברתי, והייתה שותפה בייסוד קורס מנהיגות לנשים דתיות משפיעות.

כיום היא יועצת לשינוי עירוני בפרויקט "עיר בשינוי", שם היא פועלת בעיקר בציר החברתי – לשיפור אחריות קהילתית וכן מנחה קורסי מנהיגות לנשים דתיות ליצירת שינוי בחייהן האישיים והציבוריים.  היא מתגוררת עם משפחתה בגבעת שמואל, ומחויבותה לצמצום פערים חברתיים באה לידי ביטוי גם בקהילה זו. בין היתר, יזמה את מועדון הקריאה בספריה העירונית והשתתפה בייסוד מועדון חברתי לאנשים עם צרכים מיוחדים. על מכלול פעילותה קיבלה בשנת 2017 אות אישה פורצת דרך מהוועדה העירונית לשיווין מגדרי בגבעת שמואל.