עו"ד רחל בנזימן

רחל בנזימן היא עורכת דין ויזמת חברתית, ממנהיגות וחלוצות המאבק הפמיניסטי לשוויון זכויות לנשים בחברה הישראלית, לקידום זכויות אדם וזכויות חברתיות בפרט. כיהנה בתפקידים מרכזיים בכמה מארגוני זכויות האדם בישראל, לרבות כמנכ"לית האגודה לזכויות האזרח, היועצת המשפטית של שדולת הנשים בישראל ועוד. בנוסף, רחל הינה מומחית, יועצת עצמאית וחוקרת מובילה בתחום העסקים החברתיים ועשתה רבות לקידום התחום בישראל.

רחל בעלת תואר  מ.א. במנהל ציבורי, מבית הספר לממשל ע"ש קנדי באוניברסיטת הרווארד, ארה"ב; בעלת תואר ראשון במשפטים, ותואר ראשון בכלכלה ופילוסופיה מהאוניברסיטה העברית.

בשנות התבגרותה היתה רחל פעילה בתנועת "הצופים הדתיים" ולאחר מכן היתה קומונרית בשכונת חליסה בחיפה, שם היתה מעורבת לראשונה בפעילות וביוזמה חברתית בקרב אוכלוסיות מוחלשות. בתחילת שנות ה-80 שהתה רחל  לתקופה מסוימת באנגליה, שם התוודעה לרעיון ולפעילות הפמיניסטית והצטרפה למספר קבוצות פמיניסטיות.

לאחר חזרתה לישראל, בשנת 1982 יזמה והובילה קבוצת נשים שהקימה יחד את המרכז לנפגעות תקיפה מינית בירושלים.  בהמשך הקימה גם את הקו הפתוח בשדולת הנשים ויזמה את הכללת הסעיף האוסר על הטרדה מינית בנוסחו המקורי של חוק שוויון הזדמנויות בעבודה משנת 1988.

בשנים 1992-1999 שימשה כיועצת המשפטית של שדולת הנשים בישראל. במהלך תקופה זו, היתה מעורבת אישית וייצגה במספר תיקים. המרכזיים שבהם היו בג"ץ אליס מילר, בו ייצגה את העותרת עם עו"ד ד"ר (ולימים פרופ') נטע זיו, בו ניתן פסק דין תקדימי בכל הנוגע לשוויון זכויות ושוויון מגדרי בפרט, ובשני הבג"צים  הקרויים "שדולת הנשים" (1 ו-2), בהם ייצגה את שדולת הנשים בנושא ייצוג הולם של נשים בדירקטוריונים של חברות ממשלתיות ובמינויים בכירים בשירות הציבורי. פסקי דין תקדימיים ופורצי דרך אלה קיבעו את ההכרה בנחיצותה של העדפה מתקנת ואת הצדקתה לשם ביעור האפליה של נשים ותיקון עוול היסטורי וחברתי כלפי נשים.

במהלך עבודתה בשדולה, רחל היתה פעילה בוועדה לקידום מעמד האישה שהוקמה באותה תקופה על ידי מספר חברות כנסת פמיניסטיות. היא היתה מעורבת בקידום הצעת החוק למניעת הטרדה מינית, שיזמה וניסחה  ד"ר אורית קמיר והשתתפה יחד עמה בדיוני הוועדה שהכינה את החוק לחקיקה. החוק למניעת הטרדה מינית, מספרת רחל, הינו חוק מאוד רדיקלי ומשנה מציאות ביחס לרוח התקופה ולדבריה החוק לא היה עובר ללא הרוח הגבית שניתנה באותה תקופה על ידי  בתי המשפט ובעיקר ללא שיתוף פעולה של נשים שהיו בעמדות כוח והשפעה כגון גלוריה וייסמן ממשרד המשפטים,  חברת הכנסת יעל דיין ואחרות.

בנוסף היתה רחל שותפה במהלך שנות ה-90 לדיונים שביססו את מעמדם של נפגעי עבירה והובילו לחקיקת חוק זכויות נפגעי עבירה שנחקק בשנת 2001.

בשנת 2000 היתה רחל שותפה יחד עם פרופ' דוד קרצמר למחקר שהציע מודל והצעת החוק להקמת נציבות זכויות אדם בישראל על פי יוזמה של שר המשפטים דאז, יוסי ביילין.[1] עם סיום הפרויקט התפזרה הממשלה והדו"ח נגנז.

רחל היתה חברה בקבוצת משפטניות שהקימה בשנת 2001 את עמותת "איתך מעכי- משפטניות למען צדק חברתי". ארגון  הדוגל בגישה פמיניסטית רדיקלית, שחרט על דגלו את קידום זכויותיהן החברתיות של נשים, זכותן להשתתפות שוויונית בחברה ולנגישות למשפט. רחל כיהנה כחברת הנהלה ויו"ר הארגון עד לשנת 2015.

בשנים 2003-2001 שימשה כמנהלת המחלקה המשפטית באגודה לזכויות האזרח בישראל ולאחר מכן, בשנים 2003–2008 כיהנה כמנכ"לית האגודה. במהלך כהונתה כמנכ"לית הנהיגה תהליכים ארגוניים שמטרתם היתה ליצור עבודה שיתופית יותר המביאה לידי ביטוי את מגוון הדעות בארגון, קידמה את נושא הזכויות החברתיות, שעד לאותו זמן לא היה גבוה בסדר העדיפויות של האגודה, כמו למשל נושא זכויותיהם של עובדי קבלן.

במהלך תקופת כהונתה, בשנת 2007, במלאת יובל לכיבוש, התקיימו דיונים באגודה בנוגע לאסטרטגיה של האגודה בכל הנוגע לכיבוש וכתוצאה מדיונים אלה, נערך שינוי מהותי באסטרטגיה של האגודה בנושא, הבוחנת בביקורתיות הגשת עתירות בנוגע לכיבוש, כדי לא לסייע ב"נירמולו". עוד בתקופתה, האגודה שמה דגש רב יותר, לצד העבודה המשפטית והחינוכית, על עבודת פיקוח וקידום חקיקה בכנסת. בשנים 2009–2015 כיהנה רחל בהנהלת "בצלם".

לאחר זמן רב של עבודה במגזר השלישי ושל עבודה משפטית בעיקר, חיפשה רחל דרכים נוספות ליצור שינויי רוחב בחברה ובשנת 2008 החליטה לחקור ולעבוד בתחום העסקים החברתיים, נושא שהמחקר האקדמי והיישומי לגביו טרם פותח באותה עת בישראל. רחל ערכה מחקר מקיף בנושא פרסמה דוח ראשון מסוגו בישראל בשנת 2009- "לא על הפילנתרופיה לבדה", שבוחן את הפוטנציאל הקיים בישראל להרחבה וגיוון של מקורות ההכנסה העומדים לרשות גופים וארגונים העוסקים בקידום מטרות חברתיות, ואף ערכה כנס ראשון בנושא באותה שנה.

מאז ועד היום, רחל מרצה בנושא יזמות חברתית ועסקים חברתיים באוניברסיטה העברית בירושלים ובאוניברסיטת בן גוריון בנגב; משמשת כיועצת מקצועית לאגף הקרנות במוסד לביטוח לאומי, שותפה למחקרים בנושא עסקים חברתיים ויזמות חברתית ומנחה, יחד עם עו"ד דנה גינוסר, את הקליניקה לנשים וכלכלה באוניברסיטה העברית.

[1] רחל בנזימן נציבות זכויות אדם בישראל – מחקר השוואתי ומודל מוצע 34 (מרכז מינרבה לזכויות אדם, 2001).