ריקי שפירא

עו"ד ריקי שפירא-רוזנברג

ריקי שפירא-רוזנברג היא עורכת דין, פעילה אורתודוקסית ופמיניסטית ישראלית.

עו"ד שפירא-רוזנברג, דור שמיני בירושלים, נשואה ואם לחמישה ילדים, היא בעלת תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת בר-אילן, תואר שני במשפטים מהאוניברסיטה העברית, ותואר ראשון בהיסטוריה של עם ישראל וחינוך מהאוניברסיטה העברית.

בתחילת דרכה המקצועית, בין השנים 2001-2000, עבדה כעורכת דין בשדולת הנשים בישראל.

בין השנים 2011-2001 ניהלה קליניקות משפטיות לזכויות נשים, הן במכללת שערי משפט והן במכללה למנהל, וכן קליניקה משפטית לדיני עבודה ובטחון סוציאלי במכללת שערי משפט.

משנת 2009 פועלת עו"ד שפירא-רוזנברג גם כעורכת דין במרכז הרפורמי לדת ומדינה, העוסק בסוגיות הנוגעות להפרת זכויות אדם וסוגיות של דת ומדינה. במסגרת זו, טיפלה בשנים האחרונות בקידום נישואין אזרחיים בישראל, במאבק במונופול של הרבנות הראשית על הכשרות בישראל ובמאבק נגד אפליה של נשים במרחב הציבורי (לדוג': בבתי עלמין, בקופות חולים, ובטקסים ממלכתיים).

עו"ד שפירא-רוזנברג משמיעה בציבוריות הישראלית קול מקורי וצלול, המאפשר שיתופי פעולה ומאבק משותף של אורתודוקסים ורפורמים בישראל על בסיס הסכמה על ערכי כבוד האדם וזכויות אדם. בעבודתה היא מהדהדת את מגוון הקולות, לא רק של תפיסת העולם הפמיניסטית דתית אורתודוקסית וליברלית, אלא גם של אנשים ונשים מהקהילה החרדית. במסגרת זו, השתתפה עו"ד שפירא-רוזנברג במספר מאבקים בהם נוצרו קואליציות מעניינות בין אורתודוקסים מודרניים, חרדים, רפורמים, קונסרבטיבים וחילוניים. לדוגמא, המאבק נגד הפרדה מגדרית באוטובוסים שבמסגרתו קבע בית המשפט ב'פרשת נעמי רגן' בה ייצגה ארבעה ארגונים אורתודוקסיים כידידי בית משפט, כי מפעילות תחבורה ציבורית יחויבו לקבוע בכל קווי האוטובוס שבהם הופעלו בעבר "הסדרי מהדרין" (הסדר שמשמעותו קיום הפרדה מגדרית בקווי אוטובוס), שלט שיורה: "כל נוסע רשאי לשבת בכל מקום שיבחר (למעט המקומות המסומנים לאנשים עם מוגבלויות), הטרדת נוסע בעניין זה עלולה להיות עבירה פלילית".

דוגמא נוספת היא המאבק בתחנת הרדיו 'קול ברמה', אשר סירבה בכל תוקף להשמיע נשים במסגרת שידוריה. האיסור חל הן על שדרניות, הן על מאזינות הנוטלות חלק פעיל בשידור (הותר להן לשלוח פקס וגבר היה מקריא את דבריהן) וכן על שרות, חברות כנסת, וחוקרות פורצות דרך, אשר לא ניתן להן להתראיין במהלך השידור אך בשל היותן נשים. ארגון 'קולך – פורום נשים דתיות', בו עו"ד שפירא-רוזנברג מכהנת מזה כשלוש עשרה שנים כחברת הנהלה וכיועצת משפטית, הגיש באמצעות המרכז הרפורמי לדת ומדינה, בקשה לאשר תובענה שהוגשה נגד התחנה בגין מדיניותה זו, העולה כדי אפליה פסולה, כתובענה ייצוגית. הבקשה האמורה אושרה בשנת 2014 ונדונה בימים אלה בביהמ"ש. זהו צעד תקדימי, מכיוון שזו הפעם הראשונה בה הוגשה תובענה ייצוגית בנושא אפליה. בנוסף, זו הפעם הראשונה בה אפשר בית המשפט לארגון חברתי להגיש תביעה בשם תובעות פרטיות בהכירו בקושי של מאזינות חרדיות לתבוע בבית משפט בשל חששן מנידוי בקהילתן. בכך, למעשה, מאפשרת התביעה לראשונה לנשים החרדיות להשמיע קולן כקבוצה, בבית המשפט.

נושא נוסף אותו קידמה עו"ד שפירא-רוזנברג הוא המאבק בהטרדות מיניות מצד בעלי סמכות בחברה הדתית. היא וחברותיה בארגון 'קולך – פורום נשים דתיות', היו מהראשונות שהעלו את הנושא על סדר היום הציבורי בישראל. הן הקימו ועדה לטיפול בתלונות על הטרדה מינית וסייעו לנפגעות תקיפה מינית בהליכים משמעתיים והליכי בוררות שהתנהלו נגד פוגעים. אחד מהמקרים בהם טיפלו הוא תלונה שהוגשה נגד הרב יוני מילוא. בעקבות פרסומים בעניינו, מילוא הגיש תביעת דיבה נגד ארגון קולך ונגד מנהלות הארגון, אשר התבררה לבסוף בבית המשפט המחוזי. עו"ד שפירא-רוזנברג יצגה את קולך בהליכים אלה אשר הובילו לפסיקה תקדימית בה הגן בית המשפט לראשונה על ארגונים המפרסמים תלונות על הטרדה מינית וקבע כי פרסומים כאמור הינם בגדר חובה כלפי הקהילה.

בעקבות פעילות קולך בתחום ההטרדות המיניות בחברה הדתית, יזמו מנהלות מדרשות תורניות לבנות ורבנים את הקמתו של פורום 'תקנה' לטיפול ולמניעת הטרדות מיניות מצד בעלי סמכות. עו"ד שפירא-רוזנברג נמנתה על  מייסדי  הפורום ואף כתבה את הקוד האתי שלו, הקובע את החובות האתיות של רבנים אליהם מגיעות תלונות בנושא הטרדות מיניות.

עו"ד שפירא-רוזנברג מכהנת כחברת הנהלה בארגון 'נשות הכותל' ומעורבת במאבקן לקיים מנייני תפילה נשיים ברחבת הכותל, במשא ומתן שהוביל לעיצוב הסדר הפשרה ביחס לרחבת הכותל, ובכלל זה היא מייצגת את נשות הכותל ואת  התנועה הרפורמית והתנועה הקונסרבטיבית בעתירות שהוגשו לבג"ץ בנושא ומתבררות בימים אלו.

היא ההוגה של ברכת הכוהנות הראשונה שהתקיימה בחול המועד פסח 2016, בה ברכו עשרות נשים שהן נצר למשפחות כהונה את המתפללות, במקביל לאירוע של ברכת הכהנים המסורתית ההמונית המתקיימת בכותל מידי שלושה רגלים ונאמרת בידי גברים בלבד.

בשנת 2016 נבחרה על ידי רשת ה-BBC להשתתף בסדרה "Her Story" העוסקת במנהיגות נשית בעולם, בפרק העוסק בשינוי נשי בעולם הדת.

החל משנת 2015 מכהנת עו"ד שפירא-רוזנברג כחברת הנהלת סיעת מר"צ, מתוך אמונה כי מאבק לזכויות אדם, זכויות נשים, פלורליזם ושוויון, יהיה יעיל יותר אם יקודם, בנוסף לזירה המשפטית, גם בזירה הפוליטית.