ibn beri

עו"ד שחדה אבן ברי

עורך הדין שחדה אבן ברי, הוא עורך דין עצמאי מבאר שבע, הפועל ללא לאות למען צדק, שוויון ושלום, במישור הפוליטי, המשפטי, החברתי והקהילתי תוך התמקדות בחברה הערבית בנגב.

הוא נולד באזור הכפר חורה, מערבית לכפר אום אלחיראן בשנת 1954, לאחר שאמו, ילידת הכפר אלעראקיב, ואביו, יליד אזור ואדי אלשריעה (מזרחית לעזה), גורשו לחורה בשנת 1951, עובדה שהיוותה את הכוח המניע לפעילותו.

שחדה הוא דוגמה לעורך דין הפועל בתוך עמו, ופועל במספר מישורים במקביל למען הסוגיות המרכזיות שהחברה בה הוא חי סובלת מהן.

 

בשנת 1975, החל שחדה ללמוד לשון ופילוסופיה באוניברסיטה בן גוריון, בתקופה בה לימודים אקדמיים בקרב בני האוכלוסייה הערבית בנגב לא היו שכיחים. במהלך תקופה זו גם כיהן כיו"ר ועד הסטודנטים הערבים באוניברסיטה.

במאי 1979, במהלך ביקורו של נשיא מצריים אנואר אלסאדאת בישראל, ארגן שחדה הפגנות נגד מה שכינה "הנורמליזציה של היחסים בין מנהיגי מדינות ערב לישראל", ובעד סיום הכיבוש וכינונה של מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל. שחדה התנגד להסכם שלום בין מדינת ישראל לאחת ממדינות ערב, כל עוד ישראל שולטת בעם הפלסטיני.

משטרת ישראל וגורמי הביטחון רדפו אותו ועיכבה אותו בזמן ההפגנות, בניסיון למנוע את קיומן מראש או להפסיקן במהלך התרחשותן. בעקבות פעילותו הפוליטית, שחדה גורש מאוניברסיטת בן גוריון ולימודיו הופסקו. לאחר הפסקה של מספר שנים, החליט להתחיל מחדש את לימודיו ונסע לברית המועצות ללמוד משפטים.

עם חזרתו לישראל בתחילת שנות ה-90, הקים שחדה משרד עורכי דין פרטי בבאר שבע, והחל את הקריירה המקצועית שלו. הוא מוותיקי עורכי הדין הערבים בנגב, חבר במפלגה הקומוניסטית ובחזית הדמוקרטית לשלום ושוויון (חד"ש).

כיום, הוא מתגורר בבאר שבע, אולם את עיקר פעילותו המשפטית הוא מקדיש לכפר אל עראקיב, שישראל מסרבת להכיר בו, ולפיכך הוא מהווה יעד להריסות חוזרות ונשנות בידי כוחות המשטרה.

שחדה נאבק במשך שנים למען זכויות האוכלוסייה הבדואית בנגב, ומייצג עצורים רבים הנעצרים בפעולות המשטרה לפינוי יישובים בדואים, והמפגינים נגד מדיניות הממשלה בנגב. שחדה ייצג את אלשייח סיאח אלטורי (שייח היישוב אלעראקיב), אל מול הרדיפה של הממשלה נגדו ונגד כפרו, אשר נהרס כבר יותר ממאה פעמים במהלך השנים (ראו: עפ"ג (ב"ש) 49480-12-17, אבו אמדיג'ם נ' מדינת ישראל, (טרם פורסם).

בין יתר הישגיו, ניתן למנות את הצלחתו לצמצם מעצרי מנע בני 24 שעות שנקטה המשטרה על מנת להרתיע את בני האוכלוסייה הערבית בנגב ולמנוע מהם להפגין. במאבק משפטי טקטי עיקש, ביחד עם מספר עורכי דין, הצליחו לבטל פרקטיקות אלה. לאחר שנודע לאחד מעורכי הדין על מעצר פעיל ערב קיום ההפגנה, שחדה ועורכי דין נוספים היו פונים בשעות לילה מאוחרות אל השופטים לבקש את ביטולו של המעצר. כך, לאחר שהתאחדו כולם סביב סוגיה זו, והמשטרה הבינה שעורכי הדין הערבים בנגב מודעים לקיום התופעה ונחושים לפעול נגדה, היא הצטמצמה במידה ניכרת.

שחדה הוא דמות ציבורית הפועל בבאר שבע ומלווה את תא הסטודנטים של חד"ש באוניברסיטת בן גוריון לאורך שנים. הוא תורם מזמנו ומהידע הרב שצבר למען יצירת קהילה ערבית מלוכדת בבאר שבע ובנגב. שחדה הוא גם מהיוזמים להקמת הפורום לדו-קיום בבאר שבע, שהוקם במטרה לשמש מסגרת לשיתוף פעולה יהודי-ערבי, ולהוות בסיס למאבק משותף לשוויון זכויות אזרחי ולטיפוח סובלנות ודו-קיום בנגב. כמו-כן, שחדה חבר בהנהלת עמותת הגן הזואולוגי, שהקימה את הגן הזואולוגי בבאר שבע, ועל כך קיבל תעודת הוקרה מעיריית באר שבע.

עם מעברי אל הנגב לפני מספר שנים, הכרתי את שחדה במאבק של האוכלוסייה הערבית בנגב נגד תוכנית פראוור להסדרת היישובים הבדואים הלא מוכרים בנגב, שהיה ממוביליו, ונרקמה בינינו ידידות שגילתה לי את פועלו המרשים, וראיתי במו עיניי כיצד הוא מקדיש את מרבית זמנו לסוגיות הקשורות לבדואים בנגב, הוא משתתף בהפגנות ובמחאות, ושותף לקביעת מדיניות המחאה נגד הרשות להסדרת ההתיישבות הבדואית, אשר בפועל משמשת כזרוע של הממשלה לגירוש הבדואים.

שחדה בוחר בדרך המאבק האותנטית ביותר: הוא מייצג עצורים בבתי המשפט בערכאות נמוכות יותר, משתתף בהפגנות ופועל כל הזמן מהשטח, ביחד עם הקהילה, ונמצא שם כל הזמן כדי לשמור על בני עמו, בניסיון מתמיד להשגת צדק ולתיקון עוולות היסטוריות. ברור לנו, בנקודת זמן זו, כי אלמלא עורכי דין כמו שחדה אבן ברי, מצבם של הבדואים בדרום היה גרוע בהרבה מכפי שהוא היום.